Tera-online.info

Nazwa użytkownika

Hasło

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Interface

Ten poradnik na temat interfejsu użytkownika zawiera w sobie najprzydatniejsze informacje, które przydadzą Ci się od pierwszych chwil. Przeczytaj, co oznaczają poszczególne jego elementy. Dowiedz się jak go używać i jak szybko dostosować go do swoich potrzeb.

Interface
1. Character Name and Level
2. Character Class
3. Health and Mana Bars
4. Stamina
5. Status Icons
6. Channel
7. Compass
8. Quest Tracker
9. Chat Window
10. Menu Bar
11. Skill Bar
12. Experience Bar
13. Mini-map

Panel główny

Panel główny zawiera podstawowe informacje o Twojej postaci. Informuje o nazwie postaci, jej klasie(2) i poziomie (1), stanie zdrowia (HP) oraz poziomie many (MP) (3), wytrzymałości (4). Panele HP i MP wskazują ich aktualną i maksymalną wartość. Kliknięciem można zmienić sposób wyświetlania tych wartości na procentowy. Obok widnieje również dodatkowa informacja. Jest to bonus, lub kara za posiadany poziom wytrzymałości.

Bars

Panel główny to również miejsce gdzie pokazują się ikony grupy. Każdy jej członek widzi w jaki sposób dzielony jest łup, a jeśli jesteś liderem grupy, posiadasz dodatkowo ikonę menu lidera. Otwierając je możesz ustalić zasady grabieży, przyjmować lub wyrzucać z niej graczy itp.

Kompas i kanał

Kompas to Twój radar. Wskazuje on kierunek, jak i również pobliskie niebezpieczeństwo, sojuszników, i cele. Można go konfigurować poprzez przycisk w prawym górnym rogu. Kompas jest otoczony przez ikony informujące nas o:

compassRest/PvP – wskazuje lokacje w których możesz gromadzić podwójne doświadczenie za odpoczynek, lub czy jesteś w strefie z dozwolonym PvP.
Battlegrounds – informuje o kolejce na Battleground oraz pozwala się na nie zapisać.
Mail and Brokerage – informuje o nowej wiadomosci w skrzynce.
Political Progress – sprawdza sytuacje polityczna serwera.

Powyżej kompasu widnieje nazwa obszaru w którym się znajdujesz, jak i również twój aktualny kanał(6). Kanały są instancjami tej samej okolicy jednego serwera. Ma to na celu zwiększenie wydajności w zatłoczonych miejscach. Klikając na numer kanału masz możliwość przeskoczenia na inny. Znajdują się tam również ikony aktualnych buffów i debuffów, informujące o czasie przez jaki będą jeszcze aktywne. Najedź myszką by zobaczyć szczegóły każdego z nich.

Quest

Quest Tracker

Oferuje on szybki dostęp do progresu siedmiu aktualnych zadań. Sprawdzisz tutaj swoje bieżące cele, a kliknięcie przeniesie Cię do Quest Log’a (dziennika zadań) gdzie znajdziesz więcej informacji dotyczących misji.

Kontroler

Grasz kontrolerem? Możesz ustalić zarys kontrolera z konfigurowalnym powiązaniem umiejętności w opcjach menu(O). Wyświetlane umiejętności będą przełączane gdy naciśniesz odpowiednie klawisze. Praktyczne!

Umiejętności i doświadczenie

Na dole, wzdłuż ekranu, znajdziesz Skill Bar(11), czyli miejsce gdzie możesz umieszczać wszystkie swoje umiejętności . Możesz je przeciągnąć i upuścić z księgi umiejętności do wybranych przez siebie wolnych slotów na pasku by przypisać im klawisze. Możesz również dodać dodatkowe Skill Bary, jeśli zabrakło Ci miejsca na Twoje umiejętności.

Skill bar

Na samym dole widnieje również cienka linia informująca o zdobytym doświadczeniu(XP). Gdy owy pasek zapełni się, Twoja postać zdobędzie wyższy poziom. Najedź myszką na panel by sprawdzić ile doświadczenia już posiadasz i ile potrzebujesz by awansować na wyższy poziom.

Chat Window

Okno chatu

Okno chatu(9) pozwala komunikować się z innymi graczami, wprowadzać emotikony i inne komendy (poprzedzane ‘/’), oraz przeglądać logi z walk. Kliknięcie PPM na oknie umożliwi zmianę ustawień zakładki, natomiast zmiany całego okna chatu dokonuje się w menu otwieranym przyciskiem w jego lewym górnym rogu.

Pasek menu

Menu Bar(10) jest ukryty przez większość czasu. Możesz go przywołać naciskając Esc lub Alt na klawiaturze, lub przyciskając Start na kontrolerze by przejść w tryb UI Mode. Panel menu stanie się widoczny, tak samo jak kursor myszy. Domyślnie, Menu Bar pojawia się tuż nad paskiem umiejętności w dolnej części ekranu.

menu bar

Po lewej stronie panelu umieszczone są ikony okienek dialogowych, które mają swój własny skrót: profil postaci (P), umiejętności (K), Quest Log(L), inwentarz(I) i mapy (M – główna mapa, N – mini mapa). Po prawej stronie zaś widnieją: działania (Activities), społeczność (Social) oraz menu opcji(System).

Menu Aktywności

Znajdziesz tutaj takie kwestie jak wybory i statystyki polityczne, informacje o Battlegroundach i osiągnięciach. Możesz również polepszyć swój ekwipunek (Enchant)(T), zarządzać przepisami rzemieślniczymi (Craft/Extract)(J) oraz zwierzątkami.

Menu Społeczności

Menu pozwalające zarządzać wieloma kwestiami związanymi z innymi graczami. Pozwala na przegląd gildii (Guild)(G), przyjaciół (Friends)(U), szukania grupy (Y), rozpoczęcie pojedynku (Deatchmatch) oraz sprawdzenia swoich aukcji.

Menu System

Miejsce wyświetlające opcje konfiguracji gry, pomocy i wylogowania. Większość z opcji jest intuicyjna, ale niektóre wymagają szczegółowych objaśnień. Nawet najlepsze gry mają miejsca w które łatwo wejść, ale nie da się wyjść. Polecenie Unstuck jest sposobem na dotarcie do domu. Kliknij System -> Unstuck. Okno dialogowe z opcją potwierdzenia zawiera informację gdzie postać zostanie przeteleportowana. Kliknij OK by bezpiecznie teleportować się niezależnie od miejsca w którym przebywa Twoja postać.

Kolejnym ważnym elementem menu są Opcje (Options)(O). W TERA prawie wszystko ma możliwość dostosowania. Wprowadź własne skróty, ustaw zachowanie kamery i wygląd twojego interfejsu. Jeśli coś zrobiłeś źle, możesz również przywrócić wartości domyślne.

Mini mapa Tera

Mini-mapa

Twoje oko na niebie. Na mini-mapie(13) możesz zobaczyć gdzie aktualnie się znajdujesz, gdzie są twoje cele i znajomi czy ważni niezależni bohaterowie(NPC) którzy na Ciebie czekają. Najeżdżając na obiekty na mapie uzyskasz szczegółowe informacje o nich. Jeśli chcesz, możesz ukryć mini-mapę klawiszem N. Mini-mapę możesz również dowolnie przemieszczać w trybie UI Mode.

Dostosowywanie Interfejsu Użytkownika

Możesz wprowadzać, skalować, przemieszczać oraz ukrywać większość obiektów w TERA. By przemieścić elementy przejdź w tryb UI Mode. Kliknij na coś i po prostu przeciągnij. Jeśli chcesz zresetować ustawienia, przejdź do zakładki UI Settings w Options. Okna można przemieszczać, ale powrócą do domyślnych miejsc za każdym ponownym ich uruchomieniem. Jeśli chcesz by za każdym razem znajdowały się w konkretnym miejscu spójrz na prawy górny róg. Obok przycisku zamknięcia okna znajduje się przycisk UI Lock. Kliknij by zablokować lub odblokować pozycję okna. Gdy przycisk jest czerwony i gdy przycisk blokady jest nieaktywny okno zawsze otworzy się w miejscu ostatniego położenia.

Możesz również skalować elementy interfejsu, indywidualnie lub jako całość. Kliknij Options i przejdź do zakładki UI Settings. Przesuwaj suwakiem Scale All UI by skalować wszystko, albo wybierając poszczególny element z Scale UI Elements by modyfikować jedynie wybrany element. Zaleca się powiększenie elementów najbardziej niezbędnych, te mniej znaczące możesz zmniejszyć.

Tera Keys